Wiele wydarzeń wiąże się z serwowaniem na nich między innymi mocnych alkoholi, takich jak wódka. Pojawia się ona na przykład na weselach i jubileuszach. Wśród najczęściej podawanych trunków wymienia się między innymi czystą wódkę. Sporo osób jednak nie zdaje sobie sprawy, że pod tym hasłem kryje się mnóstwo jej różnych odmian. Dowiedz się więcej na temat tego, czym właściwie jest czysta wódka, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób wybrać wyroby o najwyższej jakości, pasujące do zaplanowanej okazji. Przekonaj się też, jak wybrać wódkę tego typu prawidłowo.
Co to jest wódka czysta?
Na początku dobrze zrozumieć, czym właściwie jest wódka czysta. Znana jest ona także jako neutralna i oznacza to destylowany alkohol o zdecydowanie wysokiej czystości. Jest on również wysokoprocentowy i cechuje się minimalnym smakiem, zapachem oraz kolorem. Wódka czysta tradycyjna produkowana jest zazwyczaj z takich surowców jak ziemniaki, żyto czy pszenica. W czasie przetwarzania ich producent zazwyczaj stara się zachować charakterystyczne cechy tych produktów spożywczych. Jej bazą jest przede wszystkim spirytus rektyfikowany, a kluczem do uzyskania właściwego wyrobu są proporcje.
Proces destylacji to moment, w którym z surowego alkoholu (tzw. surówki) zostają usunięte wszelkie związki smakowe czy zapachowe i w ten sposób powstaje ten przezroczysty napój, który często widywany jest na weselach czy innych wydarzeniach. Aby uzyskać odpowiednią moc alkoholu, dodawana jest do niego woda, która rozcieńcza do pewnego stopnia czystą wódkę. Ponieważ nie ma tutaj miejsca na żadne dodatki, to konieczne jest stosowanie w procesie produkcji wyłącznie składników najwyższej jakości.
Historia i tradycja wódki czystej
Tradycyjna czysta wódka to trunek, który ma za sobą długą historię, zarówno wytwarzania jej, jak i samego spożywania. Sama nazwa pochodzi od słowa „woda” i w przeszłości często zmieniało swoje znaczenie, na przykład nawiązując do kosmetyków czy środków leczniczych. Trudno jest wskazać jednoznaczny początek destylacji, ale różnorodne techniki były wykorzystywane już w starożytnej Mezopotamii! Oznacza to, że czysta wódka ma za sobą naprawdę wiele wieków tradycji.
W Polsce początkowo Słowianie pijali raczej piwo, a za destylację wódki zabrali się stosunkowo późno. Mówi się, że sposoby na produkcję tego alkoholu pojawiły się w kraju wraz z medykami kończącymi zagraniczne studia, na przykład w Salerno. Jako jedną z takich osób podaje się między innymi Mikołaja z Polski, który w Montpellier nauczył się techniki destylacji w alembiku. Z kolei rekreacyjnie zaczęto w Polsce wódkę spożywać mniej więcej w wieku XVI. W roku 1572 szlachta polska zyskała z kolei przywilej produkowania i sprzedawania tego napoju w obrębie swoich dóbr.
Od tych czasów społeczeństwo spożywało coraz więcej wódki, przy czym bogatsze grupy społeczne piły alkohol destylowany wiele razy, mocniejszy, ale też i pozbawiony szkodliwych związków i niektórych substancji niekorzystnych dla zdrowia. Zdarzało się nawet, że w celach leczniczych wódkę podawano dzieciom na wzmocnienie ich zdrowia. W czasie zaborów próbowano zmniejszyć jej spożycie, w okresach późniejszych w tym obszarze wprowadzony został monopol państwowy.
Najpopularniejsze marki wódki czystej
Obecnie istnieje wiele popularnych marek wódek, dlatego też każdy może bez problemu zaopatrzyć się w wybrany alkohol w gorzelni lub w innym miejscu, które ma pozwolenie na jego sprzedaż. Warto jednak zwrócić uwagę na segment wódek premium, od takich hurtowni jak Toruńskie Wódki Gatunkowe, gdzie trunki destylowane są przez prawdziwych ekspertów, przy zastosowaniu naturalnych surowców o odpowiedniej jakości. Zatem najlepsza marka wódki czystej to taka, która dba o to, by wytwarzany napój miał odpowiednią klasę. Uwzględni to każdy ranking wódki czystej. Znajdą się w nim przede wszystkim producenci czystej wódki o ugruntowanej pozycji na rynku.
Jak oceniać jakość wódki czystej?
Ze względu na ogromny wybór różnorodnych produktów na rynku, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób ocenić jakość wódki czystej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jak wygląda proces destylowania danego trunku. Im więcej razy się on odbywa, z tym lepszym wyrobem masz do czynienia. Czysta wódka premium często destylowana jest ponad cztery razy. Stosuje się w niej też surowce najwyższej jakości. Oczywiście konieczna jest także banderola na butelce, dzięki której wiesz, że masz do czynienia z wyrobem z legalnego, sprawdzonego źródła. Przed podjęciem decyzji sprawdź też, co mówią opinie o wódce czystej.
Porady dla koneserów
Obecnie wiele osób określa się jako koneserzy wódki. Jeśli również chcesz, by wybrany trunek smakował jak najlepiej, to stosuj się do tych kilku porad:
- zawsze wybieraj dobrej jakości czyste wódki – uważnie sprawdzaj wybierane marki i stawiaj na gorzelnie o długiej historii i tradycji, takiej jak Toruńskie Wódki Gatunkowe. Przed zakupem sprawdź na przykład porównanie wódki czystej i jej producentów.
- uważnie czytaj opisy produktu – dostarczą Ci informacji na temat klasy wyrobu.
- serwuj trunek w odpowiedniej temperaturze – nawet najlepszy trunek będzie źle smakował, jeśli wcześniej go odpowiednio nie schłodzisz.
- zadbaj o właściwe podanie wódki – zaopatrz się w eleganckie kieliszki lub szklanki, w których zaserwujesz wybraną wcześniej czystą wódkę.
- zatroszcz się o odpowiednie dodatki – każdy alkohol może zyskać na odpowiednim uzupełnieniu czy podanych do niego przekąskach.
- przygotuj się na ten wydatek – cena wódki czystej będzie odzwierciedlać jej jakość i warto uwzględnić to w budżecie.
Wódka czysta w kuchni
Dobrze dobrana najlepsza wódka czysta to smak, który podkreśli aromat wielu potraw lub posłuży jako produkt konserwujący niektóre artykuły spożywcze. Warto zatem zaopatrzyć się w nią i stosować zgodnie z recepturami. To ona także zapewni Ci spektakularny efekt płonącego dania. Dodaj ją do ciasta lub innych wypieków, wymieszaj z konfiturami lub dolej do makaronu czy mięsa, by uzyskać zaskakujące i ciekawe efekty. Różne rodzaje wódek czystych pozwalają na ich kreatywne wykorzystanie. Przed zakupem alkoholu, sprawdź, co polecają recenzje wódki czystej.