Podawanie rozmaitych trunków często wiąże się z ich uprzednim schłodzeniem. Niektórzy wstawiają też butelki z nimi do zamrażarki, co czasami kończy się katastrofą. Nie każdy bowiem wie, w jakiej temperaturze zamarza alkohol i czy zależy to od jego rodzaju. Istnieje znacząca różnica między mrożeniem wódki i piwa. Tymczasem warto pamiętać o tej kwestii, by uniknąć problemów związanych z niewłaściwym przechowywaniem napoju. Sprawdź, czy alkohol zamarza, jaka jest temperatura zamarzania alkoholu i jak należy go podawać.

Czy alkohol zamarza?

Jednym z często zadawanych pytań jest to, czy alkohol zamarza. Odpowiedź jest twierdząca, jednak nie jest to proces, do którego z łatwością można doprowadzić. Często wymaga to bowiem specjalnych warunków, które trudno osiągnąć w domu w przypadku niektórych trunków. Warto też zauważyć, że będą się one różnić w zależności od tego, z jakim napojem mamy do czynienia i jaka jest jego moc. Nie zmienia to jednak faktu, że z całą pewnością zmiana stanu skupienia takiego napitku jest możliwa.

Jaka jest temperatura zamarzania alkoholu? Czy istnieje ogólna wartość?

Odpowiedź o zamarzanie trunków natychmiast rodzi kolejne pytanie, które brzmi – jaka jest temperatura zamarzania alkoholu i czy istnieje jakaś wartość ogólna uniwersalna dla wszystkich takich mocnych napojów. Przyjmuje się, że temperatura zamarzania czystego alkoholu wynosi około -114°C. Dla porównania w przypadku wody ten sam proces rozpoczyna się już przy wartości 0°C. Nie spożywa się raczej czystego spirytusu, zatem do zamrażania wyrobów tego typu nie trzeba szukać sposobu na uzyskanie takich warunków w domu czy mieszkaniu.

Stężenie alkoholu, a jego zamarzanie

Warto zauważyć, że zamarzanie alkoholu jest powiązanie z jego mocą. Taki wyrób składa się bowiem z mieszaniny etanolu oraz wody, co wpływa na jego właściwości. W skrócie można zatem powiedzieć, że im niższa zawartość procentów w danym napoju, tym wyższa będzie temperatura jego zamarzania. W tym przypadku piwo mrozi się znacznie łatwiej niż wódkę, czy też spirytus. Nie da się też przez to udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakiej temperaturze zamarza alkohol. W trakcie poszukiwania rozwiązania tego problemu należy raczej dopytać, jaki trunek ma zostać zamrożony. 

Temperatura zamarzania wódki

Jedną z bardzo ciekawych kwestii jest bez wątpienia temperatura zamarzania wódki. Wiele osób przechowuje ją na przykład w zamrażarce, ponieważ nie zmienia się ona w lód i jedynie lekko gęstnieje. Z całą pewnością jednak trzeba przyznać, że można ją zamrozić, gdy temperatura spadnie do -27°C. Pojawia się tu też pytanie, dlaczego wódka zamarza? Ponieważ ma w sobie wodę, która zawsze zmienia swój stan skupienia poniżej 0°C. Jest to zatem wyjaśnienie, w jakiej temperaturze zamarza wódka 40%, czyli ta najpopularniejsza.

Czy whisky zamarza?

Innym często wybieranym trunkiem jest bez wątpienia whisky, które również należy do kategorii mocnych alkoholi. To rodzi kolejne pytanie o to, czy whisky zamarza? Ma ona zazwyczaj około 40% mocy, czyli mniej więcej tyle, co klasyczna wódka i także w jej składzie można znaleźć wodę. To oznacza, że podobnie jak inne trunki tego typu powinna zamarzać w wartościach takich jak na przykład -27°C. Należy jednak pamiętać, że najlepiej nie przechowywać jej w zamrażarce.

W jakiej temperaturze zamarza piwo?

Jednym z najpopularniejszych alkoholi jest bez wątpienia piwo, które najczęściej serwuje się w wersji schłodzonej, by wydobyć jego walory smakowe. Zatem w jakiej temperaturze zamarza piwo? Wartość, w jakiej to się dzieje, jest niewiele niższa niż w przypadku wody, może bowiem ona wynosić nawet zaledwie -2°C w przypadku słabszych odmian. Dlatego, jeśli zostawisz je na dłuższy czas w zamrażarce, spodziewaj się sprzątania zniszczonej butelki i zamarzniętego piwa. Lepiej po prostu schłodzić je w lodówce, co zajmie więcej czasu, ale jest zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem.

W jakiej temperaturze zamarza wino?

Wiele osób sięga po wino, które należy raczej do słabszych trunków. Tak jak inne tego typu wyroby ma ono w swoim składzie wodę. Można w związku z tym zapytać, w jakiej temperaturze zamarza wino? Dzieje się to dość szybko, ponieważ wystarczy do tego mróz sięgający poniżej -4°C. Proces ten ma jednak bardzo niekorzystny wpływ na smak napoju, niszczy związki lotne zawarte w nim i przyspiesza proces starzenia. Warto zauważyć, że może to wyglądać odmiennie w przypadku różnych gatunków wina.

W ilu stopniach zamarza spirytus?

Prawdziwym wyzwaniem podczas zamrażania z pewnością okaże się spirytus. Ma on bowiem w sobie wysoką zawartość alkoholu i jest bardzo mocnym trunkiem. Jest to jednak możliwe, zatem w jakiej temperaturze zamarza spirytus? Wartość, w jakiej się to dzieje, wynosi aż -114°C, zatem raczej nie da się do tego samodzielnie doprowadzić w domu. Jednak w specjalnie przygotowanych do tego warunkach z pewnością można osiągnąć taki efekt. Potrzeba do tego jednak znacznie bardziej zaawansowanych urządzeń niż domowa lodówka i zamrażarka.

W jakiej temperaturze zamarza alkohol i jak go w związku z tym przechowywać?

Należy pamiętać o tym, że trunki zamarzają w różnych warunkach i nie da się ich traktować tak samo. Temperatura zamarzania etanolu jest bardzo niska, ale wszystko zależy przede wszystkim od mocy napoju i zawartości wody w nim. Dla bezpieczeństwa jednak lepiej nie trzymać wina czy piwa w zamrażarce. Wódka i whisky nie zmienią w niej stanu skupienia, ale może to mieć z kolei negatywny wpływ na ich walory smakowe. W celu schłodzenia wyrobu najbezpieczniej zastosować kostkę lodu lub tymczasowo pozostawić go w lodówce.

Jak bezpiecznie schłodzić alkohol?

Groźba wybuchu szklanej butelki w zamrażarce jest całkowicie realna. Zatem jakie trunki można bezpiecznie mrozić? Najlepiej nie robić tego z żadnym napojem procentowym, a jedynie delikatnie je schładzać przed podaniem na przykład przy pomocy lodu. Wszystko to z kolei rodzi następne pytanie o to, ile powinno się przechowywać alkohol w lodówce, na przykład w otwartej butelce? Niska temperatura pozwala wydłużyć czas jego ważności i może wynosić on nawet kilka tygodni czy miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju wyrobu.

Mrożenie alkoholu – w jakiej temperaturze podawać wybrane trunki

Wiesz już, przy jakiej temperaturze zamarza wódka. Jakie są jednak optymalne wartości, do których należy schłodzić poszczególne trunki przed ich zaserwowaniem? W przypadku wódki jej temperatura powinna wynosić około 6-10°C, zatem jej pobyt w zamrażarce nie może być zbyt długi. Piwo podaje się, gdy osiągnie ono 3-7°C, a w przypadku wina te warunki będą zależne od jego gatunku, ale może to być na przykład 13°C. Whisky natomiast musi mieć mniej więcej 20-22°C, czyli temperaturę pokojową.

Bezpieczne chłodzenie alkoholu we własnym domu

Bez trudu można wskazać, w ilu stopniach zamarza wódka, piwo, wino, czy też whisky. Większości alkoholi ten proces jednak zdecydowanie nie służy. Warto zamiast tego schłodzić je przed podaniem lub nawet zostawić je w temperaturze pokojowej. Wtedy można bowiem cieszyć się w pełni ich walorami smakowymi, których nie zniszczy proces zamarzania płynu. Przekonaj się, że czasami lepiej zrezygnować z obniżania temperatury alkoholu, by samodzielnie sprawdzić, jak smakuje on podany w idealny sposób.