O nas

O nas

Toruńskie Wódki Gatunkowe to wytwórnia, w której alkohol od samego początku tworzony był z pasją. Niezmiennie od 134 lat produkujemy wódki najwyższej jakości.

Woda wykorzystywana do tworzenia wódki pochodzi ze źródeł głębinowych znajdującyh się pod wytwórnią. Ale to nie wszystko! Do produkcji wykorzystujemy także wyselekcjonowane zboża i maceraty wykonywane na bazie tradycyjnych receptur.

Kolekcja wódek

Wartości

Tak, jak drzewo pozbawione korzeni usycha, tak wódki oderwane od swej historii tracą duszę. Nasza historia to historia Pomorza i Torunia, ale też ponad 500-letnia historia wytwarzania polskiej wódki. Jesteśmy jednym z ostatnich polskich producentów wódki z rodzimym kapitałem. Za wysoką jakością naszych produktów stoi 130-letnia tradycja i doświadczenie wielu pokoleń toruńskich producentów wódek. Naturalne składniki i wysokiej jakości spirytus nadają naszym trunkom szlachetny smak. Tradycja zobowiązuje, a jakość nie podlega negocjacjom.

Wartości

Historia

Bogata historia wytwórni to nie tylko 134 lata tradycji tworzenia wódek, ale też każdy człowiek, który brał udział w tym przedsięwzięciu. To ciężka praca ludzi, którzy wkładali całe serce w to, co robią. Wspaniała opowieść bijąca ze ścian wytwórni. Poznaj bliżej Toruńskie Wódki Gatunkowe.

Zwiedzanie wytwórni

Tajemnicze początki

Już w latach \'50 XIX wieku w toruńskiej dzielnicy Mokre produkowano spirytus na skalę półprzemysłową. Początek naszemu zakładowi dali żydowscy przedsiębiorcy Georg i Natan Hirschfeldowie.

1884

1884

Nowoczesny, jak na tamte czasy, zakład produkcji spirytusu przy dzisiejszej ulicy Olbrachta otworzono w 1884 roku i datę tę przyjmuje się jako początkową. Produkowane tam alkohole były znane nie tylko w Europie, ale trafiały też do Afryki i do Azji. Były też wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych wystawach w Melbourne, Grazu czy w Królewcu.

1890

1890

W 1890 roku zakład przejął Wolf Sultan, toruński potentat w dziedzinie produkcji spirytusu, wielbiciel literatury i dobrych trunków.

1919

1919

Sultan kontynuował dynamiczny rozwój wytwórni, po czym zakład został przejęty w 1919 roku przez gdańskiego kupca Hermana Winkelhausena, który był już wcześniej właścicielem fabryki spirytusu w Starogardzie Gdańskim.

1925

1925

W ramach nacjonalizacji przemysłu spirytusowego w 1925 roku toruński zakład rektyfikacji spirytusu stał się własnością skarbu państwa i od tej pory funkcjonował pod szyldem Polmosu.

II Wojna Światowa

II Wojna Światowa

II Wojna Światowa nie spowodowała zniszczeń zakładu, dzięki czemu do dnia dzisiejszego można podziwiać zakładowe budynki, będące przykładem dobrze zachowanej XIX-wiecznej architektury przemysłowej.

lata 50

lata 50

Po wojnie wznowiono produkcję, a wizytówką toruńskiego zakładu był wysokiej jakości spirytus, który wykorzystywany był także przez Polmosy w innych miastach.

1995

1995

W 1995 roku zmodernizowano urządzenia rektyfikacyjne i zaprzestano używania węgla na terenie zakładu, dzięki czemu stał się on bezpiecznym dla środowiska. Na terenie wytwórni znajdują się ujęcia krystalicznie czystej wody głębinowej, która wydobywana jest z pokładów kredowych posadowionych na głębokości 220 metrów.

2014

W 2014 roku, pod szyldem Toruńskich Wódek Gatunkowych, zakład wszedł w kolejny etap rozwoju i wraz z nową nazwą stworzyliśmy serię wyjątkowych produktów, które osadzone są w naszej tradycji i wyróżniają się wysoką jakością i wyrafinowanym smakiem. Stoją za nami doświadczenia wielu pokoleń, które wykorzystujemy do tworzenia trunków wyjątkowych. Sama nasza wytwórnia to kompleks historycznych, ponad stuletnich budynków, które wciąż służą w procesie produkcyjnym i są żywym muzeum historii polskiego przemysłu spirytusowego.

2018

Gama alkoholi pod szyldem Toruńskich Wódek Gatunkowych coraz mocniej się rozszerza. Linia wódek Toruńskich, produkt flagowy producenta, wzbogaciła się o nowe warianty smakowe nawiązujące do tradycji polskich smaków. Powstała też linia limitowanych produktów o charakterze rzemieślniczym: Śliwowica o zawartości alkoholu 55% i Wódek Jednorodnych na spirytusie żytnim, pszenicznym, jęczmiennym i ziemniaczanym.