Powszechnie wiadomo, że trunki różnią się od siebie pod wieloma względami, a jednym z nich jest ich moc, która podawana jest w procentach. Oznaczają one po prostu zawartość alkoholu w danym napoju. W zależności od sytuacji spożywa się napoje słabsze oraz mocniejsze. Mają one też różny wpływ na organizm człowieka. Przekonaj się, jaka jest zawartość alkoholu w rozmaitych popularnych trunkach, po które często sięga się na przykład przy okazji wesela czy innych uroczystości. Dowiedz się, ile wino ma procent i jak mocna potrafi być whisky.

Wprowadzenie do zawartości alkoholu w trunkach

Każdy alkohol cechuje się określoną mocą, która najczęściej jest sygnalizowana na jego etykiecie. Często to od niej zależy też nazewnictwo danego trunku – na przykład minimalna zawartość alkoholu w wódce to według unijnej dyrektywy co najmniej 37,5%. Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, to danego wyrobu nie można wytwarzać pod taką nazwą. W jaki sposób mierzy się jednak tę wartość? Najprościej rzecz ujmując, jest to pomiar ilości etanolu na 100 mililitrów płynu.

Alkohole zatem dzielimy na słabsze i mocniejsze. Do tych pierwszych zazwyczaj zalicza się piwo lub wino. Z kolei za mocniejsze uważa się takie trunki jak wódka, whisky czy też likiery typu Jaegermeister czy Malibu. Ich moc wpływa na sposób, w jaki są one spożywane oraz na sposób ich podania, czy nawet szklanki i kieliszki, w jakich się je powszechnie serwuje, na przykład w różnego rodzaju pubach czy lokalach gastronomicznych.

Jak mierzy się zawartość alkoholu?

Jak już zostało wspomniane, zawartość procentową alkoholu określa się dzięki ilości etanolu, jaka pojawia się w 100 mililitrach danego napoju. Do takich pomiarów wykorzystuje się między innymi alkoholomierz, czyli proste narzędzie, które z wyglądu przypomina nieco szklany termometr. Pomoże on w określeniu, ile procent ma wódka, bimber czy inne trunki, w których nie pojawia się cukier. Po pobraniu próbki płynu narzędzie to pokazuje wynik, równoznaczny z tym, ile wódka ma procent.

W przypadku domowego wina czy nalewki do pomiaru mocy niezbędny może okazać się cukromierz. Dzięki niemu da się zbadać zawartość cukru w wyrobie jeszcze przed jego fermentacją i na podstawie tej wartości wyliczyć następnie przypuszczalne stężenie alkoholu. Nie można tego zrobić, gdy napój jest już gotowy. Jeśli jednak zabierzesz się do pomiaru odpowiednio wcześnie, to ustalisz, ile procent ma wino.

Alkohole mocne – wódka, whisky, rum i inne

Segment alkoholi określanych jako mocne jest obecnie bardzo rozbudowany. Należą do nich przede wszystkim takie produkty jak whisky, rum czy wódka, która często pojawia się na stołach podczas wesel. Warto zatem dowiedzieć się, ile procent ma whisky, ile rum, a ile znajduje się ich w wódce czy innych trunkach. Aby alkohol mógł być oficjalnie nazywany wódką, taką jak ta wytwrazana w gorzelni Toruńskie Wódki Gatunkowe, musi mieć w sobie moc na poziomie co najmniej 37,5%. Whisky z kolei ma określoną minimalną zawartość alkoholu o wartości 40%. W przypadku rumu będzie to nie mniej niż 37,5%, ale wyniki różnych jego odmian dawniej sięgały nawet do ponad 80%, co czyniło z nich bardzo mocne alkohole. Obecnie zawartość ta nie może przekraczać 40%. Jednak na przykład odpowiedź na pytanie, ile procent ma Malibu, czyli likier sporządzony na bazie rumu, brzmi około 18%. Jeśli zastanawiasz się, ile procent ma spirytus, to odpowiedź plasuje go w czołówce najmocniejszych alkoholi, ponieważ będzie to aż około 95%. Dlatego zazwyczaj stanowi on jedynie bazę mieszaną z wodą, by wyprodukować inne, słabsze trunki.

Ciekawym zagadnieniem są likiery. Mają one zazwyczaj od 23 do 45% zawartości alkoholu. Ich przykładem jest jednak Malibu, które ma 18%, ale już odpowiedź na pytanie, ile ma ich Jaegermeister, określa, że ten likier ma z kolei aż 35%. Różnice w różnych wersjach tych trunków są zatem dość spore i warto zapoznać się z nimi, przed wybraniem któregoś z nich do swojej kolekcji. Popularny jest także gin, czyli destylat z jałowca, dobrze zatem dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Jeśli zatem chcesz wiedzieć, ile procent ma gin, to będzie to od 35 do 40% czystego alkoholu w butelce.

Alkohole średnie – wino, piwo, cydr

Kolejną kategorią alkoholi są te o średniej mocy. Zalicza się do nich przede wszystkim takie wyroby jak piwo, wino czy też cydr. Wiele osób zadaje sobie bowiem takie pytania o to, ile procent ma piwo oraz to za ile wódki odpowiada jedno piwo. Mniejsza zawartość alkoholu sprawia, że trunki te mają zupełnie inne spektrum smaku i na przykład bywają wybierane jako dodatek do konkretnych potraw, ponieważ służą jako podkreślenie ich aromatu.

Jedno piwo zazwyczaj ma zaledwie kilka procent, na przykład 4, a w przypadku 5-6% mówimy już o mocnym napoju. Pół litra piwa odpowiada zatem 50 mililitrom typowej wódki. Moc wina z kolei określa się na kilkanaście procent, na przykład 11 lub 15. Cydr z kolei często ma około 8-9%, co czyni z niego jeden ze słabszych alkoholi. Niektórzy zastanawiają się, jak można to przeliczyć i pytają, ile piw to jedna butelka wina. Aby spożyć podobną zawartość alkoholu, konieczne jest wypicie aż kilku porcji piwa.

Alkohole słabe – piwo lekkie, radlery

Dla osób, które nie przepadają za mocnymi alkoholami, ich działaniem czy smakiem, powstały o wiele lżejsze trunki, takie jak słabsze piwa i radlery. Wiesz już, ile piwo ma procent, co jednak z jego delikatniejszymi odpowiednikami? W przypadku radlera będzie to zaledwie około 2% czystego alkoholu w napoju. W przypadku standardowych piw jako słabe określamy te odmiany, które mają poniżej 4%.

Niska zawartość alkoholu sprawia, że w lekkich, słabych piwach oraz w radlerach dobrze wyczuwalny jest ich smak czy aromat. Mają one też mniejszy wpływ na organizm i niektórzy wybierają je ze względu na ich walory smakowe. Często bowiem występują w owocowych wersjach lub w innych smakach.

Jak procenty wpływają na organizm?

Zawartość alkoholu w danym trunku nie jest oczywiście obojętna dla ludzkiego organizmu. Im mocniejszy napój, tym boleśniejsze potrafią być konsekwencje jego spożycia. Początkowo można doświadczyć takich efektów jak rozgrzanie czy poczucie rozluźnienia, ponieważ alkohol wpływa bezpośrednio na układ nerwowy. Nadużycie danego wyrobu jednak potrafi prowadzić do zaburzenia równowagi, mowy czy też koncentracji. Alkohol uderza w wiele narządów wewnętrznych, a dzień po jego spożyciu potrafi być dla wielu osób bardzo nieprzyjemny, o czym nie można zapominać.